Zavlažování zahrad rodinnych domů

Krásná a upravená zahrada je nezbytnou součástí většiny moderních rodinných domů. Vybudování a udržování takové zahrady kolem Vašeho domu však vyžaduje mnoho úsilí a nemalé množství času a finančních prostředků. Nejlepším řešením je automatický zavlažovací systém, který se stal již téměř standardním vybavením nově zakládaných zahrad. Závlahový systém šetří Váš čas i peníze vynaložené pro krásnou zahradu.

Automatický závlažovací systém odstraní nepříjemnou a zdlouhavou práci s hadicí, ušetří vodu a rovnoměrně zavlaží celou plochu. Ušetřený čas můžete věnovat Vašim koníčkům nebo rodině. Moderní systémy pracují v nočních hodinách, kdy je hodnota výparu nejnižší a proto spotřebují až o polovinu vody méně. Závlahový systém se stará o Vaši zahradu téměř automaticky a je řízen svou ovládací jednotkou. Držíme krok s dobou a závlahu můžete ovládat přes internet např. tabletem či telefonem. Díky čidlu srážek systém reaguje na změny počasí a nezavlažuje nadbytečně. Navíc, krásné okolí domu bez jakýchkoliv diskusí zvyšuje tržní hodnotu a prestiž nemovitosti.

Zajišťujeme komplexní realizaci projektu, od zpracování dokumentace, zajištění stavebního povolení až po vlastní realizaci. Realizujeme zakázky doslova od několika metrů čtverečných, až po několikahektarové zahrady.

Hospodaření s vodou na zahradě

Pokud máte již založený trávník, tak jistě víte, že je potřeba velké množství často dodávané vody pro udržení krásného trávníku. Zavlažování trávníku ručně nebo přenosnými rozstřikovači rozhodně nezajistí rovnoměrnou zálivku celé travnaté plochy a je nutná manipulace s hadicí či postřikovačem. Instalací automatického závlahového systému odpadá ruční zalévání. Ideálním rozmístěním postřikovačů po celé ploše se docílí dokonalé rovnoměrnosti závlahy, a protože je závlaha rozdělena do několika sekcí, může se množství dodané vody měnit podle místních podmínek (např. severní strana, velká plocha na slunci, trávník pod stromy atd.). Automatická závlaha zalévá především v noci, kdy je chladno a voda se z trávníku neodpaří jako ve dne a trávník jí téměř všechnu využije. Tím se ušetří až polovina vody oproti ostatnímu zalévání.

V našich klimatických podmínkách představuje průměrný roční úhrn srážek přibližně 20% potřebného množství vláhy pro optimální růst kvalitního trávníku. U deště nelze s rovnoměrností a pravidelností příliš počítat, neboť deštivé dny jsou často koncentrovány do několika na srážky bohatších období, kdy je dešťové vody nadbytek a není plně využita. Voda z části odtéká a to místy až 45%. Po většinu roku zase naopak potřebné srážky chybí. V tomto období zajišťuje dokonalý trávník Vaše automatická závlaha.

Množství závlahové vody také závisí na ročním období. Sezóna na našem území začíná v dubnu a končí v říjnu. V tomto období není potřebné množství vody vždy stejné. Proto mají ovládací jednotky Hunter sezónní nastavení a stačí pouze přidat nebo ubrat na procentech závlahy. Jako závlahová dávka pro trávník se uvádí průměrná hodnota 25 - 42 mm/m2/týden. Z této hodnoty se vypočítává roční bilance spotřeby vody. Při průměrných 120 suchých dnech během závlahové sezóny činí roční spotřeba vody na závlahu 1 m2 trávníku cca 350-650 litrů vody.

Frekvence zavlažování se také mění podle stáří trávníku. Nově založený trávník nesmí vůbec vyschnout, protože nemá silný kořenový systém a proto se zavlažuje několikrát denně po menších dávkách. Po zhruba měsíci se mění frekvence zálivky na ráno a večer a po dalším měsíci stačí již zavlažovat jen jednou denně. Další rok se závlaha spouští 2 - 4 týdně. Trávník je tak nucen zakořenit hlouběji a tím je odolnější. Dávka vody se zvyšuje se snižováním frekvence.Prodej komponentů závlah, zahradní nářadí Fiskars

Provozovatelem webu je společnost Tomáš Lelek - AZ Zahrada, která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýzy návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy.

Více o cookies
Upravit nastavení
Přijmout vše