Závlaha golfového hřiště

Golf patří v celosvětovém měřítku k nejrozšířenějším sportům a v posledních letech se u nás těší stále větší popularitě. Nově budovaných golfových hřišť, golfových akademií a tréninkových areálů přibývá a i na stávajících hřištích se intenzivně pracuje na zvyšování kvality hracích ploch. Výkonný a spolehlivý závlahový systém je pro golfové hřiště prakticky nezbytný.

Pod pojmem zavlažovací systém golfového hřiště je třeba si představit podzemní systém trubních a kabelových vedení, výsuvných postřikovačů a elektroventilů s ovládacími dekodéry. Ve většině případů je takový systém ovládán centrálně pomocí jedné nebo více ovládacích jednotek, které je možno dále ovládat centrálně z jednoho počítače.

Spolupracujeme s firmou Hunter, předním výrobcem komponentů automatických závlah, která má ve svém výrobním programu ucelené řady produktů přímo určené pro golfová hřiště. Jedná se produkty nejvyšší kvality, které se vyznačují vysokou spolehlivostí. Od postřikovačů až po centrální ovládací systémy celé závlahy na PC.

Nabízíme vypracování projektu a rozpočtu zavlažování Vašeho golfového hřiště. Projekty vypracujeme podle požadavku co vše zavlažovat a podle zdroje vody. A to vše navíc zdarma! Zajišťujeme také návrhy a instalace čerpacích stanic.

Greeny a jejich zavlažování

Green patří z hlediska závlahy k nejcitlivějším plochám s ohledem neodolnost trávníku, vysokou propustnost konstrukce greenu, výšku sečení a důležitosti z hlediska hry. Vždyť většina golfových hřišť je kvalitativně hodnocena hráči právě podle kvality greenu. Greenové postřikovače, tzv. golfové řady, jsou typické zejména maximální efektivní distribucí vody v celé délce dostřiku. Provozně je výhodné zvolit postřikovače, které umožňují demontáž všech podstatných částí zvrchu bez nutnosti kopat kolem postřikovače. Greenové postřikovače mají většinou poloměr dostřiku 19 - 23 m při optimálním pracovním tlaku 5 - 6 Bar. Pro extrémně velké greeny se používají postřikovače s dostřikem až 28 m, které mají pracovní tlak kolem 6 – 7,5 Bar.

Odpaliště (TEE) a jejich zavlažování

Odpaliště je dalším důležitým herním prvkem golfového hřiště. I zde je prioritou rovnoměrné pokrytí plochy, svahy a okolí jsou většinou zavlažovány přestřikem. Kvalitní zavlažovací systém je na odpališti zejména proto, aby se dosáhlo maximální odolnosti povrchu proti poškození a současně vysoké schopnosti rychlé regenerace. Taktéž na odpališti se využívá postřikovačů, které umožňuje demontáž všech podstatných částí zvrchu bez nutnosti kopat kolem postřikovače. Postřikovače mají většinou poloměr dostřiku kolem 9 - 13 m při optimálním pracovním tlaku 4,0 - 4,5 Bar. U odpaliště se stejně jako u greenu často instalují hadicové přípojky pro doplňkové zavlažování a zazimování systému.

Ferveje, vstupy na greeny a rafy - Zavlažování golfů

V posledních několika letech je zřetelně viditelný trend, kdy zavlažování fervejí se stává standardem i pro projekty s omezeným rozpočtem. Příčinou je jednak klimatická situace posledních let s poměrně horkými a suchými letními obdobími a také zvyšující se úroveň kvality stávajících hřišť. Golfová hřiště jsou většinou zavlažováním fervejí vybaveny a nabízí tak hráčům vyšší kvalitu hry, měkký zelený trávník je mnohem příjemnější než suchá step. Současně zavlažování fervejí klade i výrazně vyšší nároky na zdroj vody, výkon čerpací stanice, profily hlavních trubních rozvodů i na kapacitu ovládacího systému. S tím jsou spojeny i provozní náklady, ať už jde o náklady na pořízení závlahové vody nebo o množství spotřebované elektrické energie.

Hospodaření s vodou na golfovém hřišti

Golfová hřiště patří mezi sportoviště na vodu nejnáročnější. Spotřeba vody je velmi různá, podle toho, zda se zavlažují jen greeny, nebo i odpaliště či ferveje. Čerpací stanice pro golfy bývají o průtocích 5-20 l/s a vyšších. Jako zdroje vody se využívají řeky, umělá jezera a velké akumulační nádrže, případně studny s velkou vydatností. Otevřené zdroje vody jsou také velmi náročné na filtraci, kde se sestavují filtrační stanice.

Green patří z hlediska závlahy k nejcitlivějším plochám. Protože je to prakticky trávník rostoucí v písku, mnoho vody trávník nezachytí. Greeny je nutno zavlažovat každý den, při zakládání prakticky neustále. Fungující green spotřebuje 10-15 l/m2/den.

Odpaliště (TEE) je dalším důležitým herním prvkem golfového hřiště. Spotřeba vody bývá 4-8 l/m2/den. Největšími „žrouty“ vody jsou ferveje, potřebují zhruba stejně jako fotbalové hřiště, a to 4-8 l/m2/den.Prodej komponentů závlah, zahradní nářadí Fiskars

Provozovatelem webu je společnost Tomáš Lelek - AZ Zahrada, která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýzy návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy.

Více o cookies
Upravit nastavení
Přijmout vše